Jump to content





flash49

Member Since 15 Jun 2002
Offline Last Active Today, 11:58 AM
**---

#451230 Steel City Stampede Night #2 at Lernerville Speedway: 10-16-21

Posted by flash49 on 16 October 2021 - 03:08 PM

The various Last Chance B-Mains, and all of the A-Mains will be part of today/tonight's racing program.  The 410 Sprint Cars are running 25 laps for $3K to win, ULMS Late Models 30 laps for $3K to win, the BRP Modifieds running 35 laps for $4K to win, the Penn Ohio Pro Stocks will be running 25 laps for $3K to win, $1,500 for 2nd, and $1K to 3rd, etc., the RUSH Late Models will be going 25 laps for $2K to win, the E-Mods will be going 20 laps for $1,500 to win, the RUSH Sprints, RUSH Sportsman Modifieds, and  305 Sprint Cars 20 laps for $800 to win, and the Mini Stocks 15 laps for $500 to win.  Results as follows:

 

 

 

 

 

RUSH Sprint A-Main: $800 to win/20 laps

 

 

 

1.     Chad Ruhlman (68) from the pole; won by .343 seconds; led laps 3-20 2021 RUSH Sprint Car Champion worth $5K

2.     John Mollick (14)

3.     Nolan Groves (25)

4.     Blaze Myers (43Jr) from 7th

5.     Tyler Newhart (57N) from 9th

6.     Rod George (41)

7.     Brian Ruhlman (49)

8.     Brandon Shughart (29)

9.     Brian Hartzell (69)

10.   Ricky Tucker Jr. (1T)

11.   Jeff Metsger (200

12.   Jordan Hamilton (35)

13.   Amelia Clay (16C)

14.   Gale Ruth Jr. (24) DNF

15.   A. J. Mac Quarrie (69x) DNF

 

 

 

305 Sprint A-Main: $800 to win/20 laps

 

 

 

1.     Jim Morris (16) from 5th; won by .754 seconds; led laps 12-20

2.     Jacob Gomola (4J) from 8th

3.     Steve Kenawell Jr. (17K)

4.     Andy Cavanaugh (x7)

5.     Greg Dobrosky (88)

6.     Jarrett Rosencrance (25)

7.     Michael Miller (00)

8.     Robbie Bartchcy (29)

9.     Kyle Colwell (80Jr) DNF; led laps 1-11, got into a lapped car on lap 12 and flipped, collecting Greg Dobrosky, at the time they were 7 seconds ahead of Morris in 3rd

10.   Shamus O'Donnell (154) DNS

11.   Nevan O'Donnell (347) DNS

 

 

 

RUSH Late Model A-Main: $2K to win/30 laps

 

 

 

1.     Kyle Hardy (99) from the pole; won by 2.193 seconds; led laps 5-10 & 16-30

2.     Bryce Davis (94)

3.     Michael Norris (51) led laps 1-4 & 11-15

4.     Joe Martin (10S)

5.     Michael Duritsky Jr. (90J)

6.     Will Thomas (9)

7.     Ryan Frazee (11F)

8.     Braeden Dillinger (58)

9.     Zachary Kane (10)

10.   Zach Morrow (60)

11.   Jim Rasey (21J)

12.   Jake Gunn (14G)

13.   Clayton Tarabori (5x)

14.   Brian Knowles (7)

15.   Jeremy Wonderling (3J)

16.   Kurt Stebbins (26)

17.   Andy Spooner (85)

18.   Zach Gunn (17G)

19.   Chuck Recker (6)

20.   Tony Kelley (2T)

21.   R. J. Dallape (75)

22.   Khole Wanzer (01) DNF

23.   Jacob Peterson (23) DNF

24.   Daryl Charlier (114) DNF   

 

 

 

410 Sprint A-Main: $3K to win/25 laps

 

 

 

1.     Zach Hampton (35) from the pole; won by .353 seconds; led laps 1 & 3-25

2.     A. J. Flick (2) from 6th

3.     Sye Lynch (42) from 8th

4.     Carl Bowser (11) from 9th

5.     Brandon Matus (13) from 10th

6.     Michael Bauer (46)

7.     Darin Gallagher (12)

8.     Brandon Spithaler (2)

9.     Jack Sodeman Jr. (23Jr)

10.   Dan Kuriger (08)

11.   Leyton Wagner (38)

12.   Michael Lutz Jr. (86)

13.   Matt Sherlock (55*)

14.   Kyle Colwell (80Jr)

15.   Kip Edwards (4K)

16.   Brent Matus (33) DNF

 

 

 

ULMS A-Main: $3K to win/30 laps

 

 

 

1.     Michael Norris (02) from the pole; won by 1.978 seconds; led all 30 laps (about 10 yellow flags/pretty poor race)

2.     Alex Ferree (1C)

3.     Ryan Montgomery (4S) from 11th

4.     Tyler Dietz (770

5.     Jared Miley (10) ran 3rd most of the race, got over the cushion on lap 28 restart

6.     Ken Schaltenbrand (29)

7.     Khole Wanzer (01)

8.     Logan Zarin (1Z)

9.     Levi Yetter (9)

10.   Deshawn Gingerich (0)

11.    Mike Miller (81)

12.   Eric  Andrus (54)

13.   John Weaver (w3)

14.   Gary Lyle (10)

15.   A. J. Campbell (94)

16.   Levi Spinneweber (10S) DNF

17.   Clay Ruffo (14R) DNF

18.   Kelvin Kohan (15*) DNF

19.   Brandon Wearing (B1) DNF

20.   Tyler Hershey (74) DNF

21.   Chris Schneider (55) DNF

22.   Kenny Schaffer (13x) DNF

23.   Jason Knowles (4) DNF

24.   Eric Hamilton Jr.(23) DNF

25.   Colin Burke (41) DNF

26.   Shawn Schaltenbrand (26) DNS

27.   Andrew Wylie (84) DNS

 

 

 

BRP Modified Tour A-Main: $4K to win/35 laps

 

 

 

1.     Chad Brachmann (3) from the pole; won by 5.855 seconds; led laps 5-35; 2021 BRP Champion

2.     Matt Farnham (7)

3.     Rex King Jr. (165) from 11th

4.     Garrett Krummert (29)

5.     Rex King (65)

6.     Eric Gabany (18x)

7.     Brad Rapp (11R) from 10th

8.     Greg Martin (4M) from 24th

9.     Dave Murdick (32R)

10.   Colton Walters (18) from 27th

11.   John Mollick (4J)

12.   Travis Shingledecker (37)

13.   Kyle Fink (189)

14.   J. R. Mc Ginley (18M)

15.   Jim Rasey (32)

16.   Rick Regalski (13)

17.   Ray Bliss (27z)

18.   Brandon Michaud (132)

19.   Steve Slater (35)

20.   Mark Frankhouser (03)

21.   Rodney Beltz (64)

22.   Shawn Fleeger (88)

23.   Shawn Kozar (3K)

24.   Steve Barr (25B)

25.   Dave Reges (27R)

26.   Jeremiah Shingledecker (37MD) DNF; led laps 1-4

27.   Kevin Long (22) DNF

28.   Ryan Riffe (1x) DNF

 

 

 

Penn Ohio Pro Stock Dow Carnahan Memorial A-Main: $3K to win/25 laps

 

 

 

1.     Bobby Whitling (7W) from the pole; won by .343 seconds; led all 25 laps (great racing between Whitling and Charlier) 

2.     Daryl Charlier (114) from 4th

3.     Chris Schneider (55) 2021 Homak Penn Ohio Pro Stock Champion

4.     Andrew Gordon (25)

5.     Todd Weldon (45)

6.     Tim Bish (T6)

7.     Brian Huchko (60H) from 14th

8.     Jason Johns (31)

9.     Joey Zambotti (948) from 17th

10.   Jason Fosnaught (McDonald 25)

11.   Rob Shook (Fosnaught 20J)

12.   Tyler Wyant (24)

13.   Jeff Broniszewski (08)

14.   Nick Kocuba (10)

15.   Mike Miller (81)

16.   Jake Dietz (27)

17.   Dale Tuche (310)

18.   Larry Kugel (0)

19.   Brett Hutira (4)

20.   Trevor Herr (22)

21.   Joey Anderson (71)

22.   Doug Iorio II (28)

23.   Dennis Collins (57C)

24.   Josh Blum (39B)

25.   Coleton Longwell (7) DNF

 

 

 

RUSH Sportsman Modified A-Main: $800 to win/25 laps

 

 

 

1.     Garrett Krummert (10S) from 3rd; won by 1.261 seconds; led all 25 laps

2.     Chas Wolbert (c#) from 5th

3.     Tony Tatgenhorst (63T) 2021 RUSH Sportsman Modified Touring Champion

4.     Rob Kristyak (00)

5.     J. C. Boyer (12) from 10th

6.     Jacob Jordan (28J) from 11th

7.     Kole Holden (2) from 14th

8.     Jeff Schaffer Jr. (14)

9.     Aydon Cipriano (5C)

10.   Mike Smith (0)

11.   Jessica Kriegisch (63)

12.   Dave Price (1110

13.   Chelsie Kriegisch (10)

14.   Greg Porter (25)

15.   Joe Gibson (119)

16.   Joshua Ehrenberg (571) DNF

 

 

 

E-Mod A-Main: $1,500 to win/20 laps

 

 

 

1.     Ty Rhoades (12R) from 3rd; won by 1.733 seconds; led all 20 laps

2.     Carl Mc Kinney (6M) from 6th

3.     Brian Ruhlman (49) from 9th

4.     Jeremy Double (113)

5.     Vinnie Depizzo (1) from 8th

6.     Dustin De Mattia (77M) from 13th

7.     Doug Carson (22)

8.     Troy Johnson (2J)

9.     Travis Creech (75)

10.   Ed Vogel (83E)

11.   Alex Siekkinen (20)

12.   Mark Bell (122)

13.   Jason Fosnaught (J19)

14.   Joel Lanphere (41)

15.   Peyton Dalton (72) DNS

 

 

 

Mini Stock A-Main: $500 to win/15 laps

 

 

 

1.     Adam Pletcher (5K) from 2nd; won by .742 seconds

2.     April Tennant (2B) from 5th

3.     Bill Hassenplug (Wild5)

4.     David Smail (81S) from 16th

5.     Cole Miller (00) from 14th

6.     Ed Holben (86) from 20th

7.     Dave Siebert Jr. (CO4)

8.     Colton Mc Naney (51)

9.     Jordan Reges (16R) from 23rd

10.   Kasey Markham (21K)

11.   Chris Knight (78)

12.   Josh Frantz (36F)

13.   Bill Tennant (2) DNF

14.   Matt Miller (66M) DNF

15.   Craig Rudolph (5R) DNF

16.   Thomas Warren (22W) DNF

17.   Chris Shipe (22S) DNF

18.   Jay Swager (13J) DNF

19.   Matt Kiesel (3K) DNF

20.   Shawn Hadden (3H) DNF

21.   Joe Campbell (40C) DNF

22.   Josh Frantz (114) DNF

23.   Quinten Beeman (98) DNF

24.   Brad Vargovich (19H) DNF




#451225 Lernerville Steel City Stampede Prelims Tonight: 10-15-21

Posted by flash49 on 15 October 2021 - 06:14 PM

The Ten (10) divisions featured at this year's Stampede are 410 Sprint Cars, 305 Sprint Cars, RUSH Sprint Cars, Super Late Models, RUSH Late Models, Big Block Modifieds, Penn Ohio Pro Stocks, RUSH Sportsman Modifieds, E-Mods, and 4 Cylinder Mini Stocks.  There are Twenty-seven (27) Super Late Models, Twenty-six (26) RUSH Late Models, Twenty-eight (28) BRP Modifieds, Sixteen (16) 410 Sprint Cars, Twenty-five (25) Penn Ohio Pro Stocks, Ten (10) 305 Sprint Cars, Fifteen (15) RUSH Sprints, Sixteen (16) RUSH Sportsman Modified Cars, Fifteen (15) UMP Modifieds, and Thirty (30) Mini Stocks in the pits. Top qualifier in the ULMS cars is Jared Miley (10), stopping the clock at 15.278 seconds, and in the RUSH Late Models, fast qualifier is Bryce Davis (94) at 16.750 seconds.  Results as follows:

 

 

 

 

410 Sprint Heat #1: (All qualify; 5 to Redraw)

 

 

 

1.     Sye Lynch (42)

2.     Brent Matus (33)

3.     A. J. Flick (2)

4.     Zach Hampton (335)

5.     Darin Gallagher (12)

6.     Matt Sherlock (55*)

7.     Michael Lutz Jr. (86)

8.     Kyle Colwell (80J)

 

 

 

410 Sprint Heat #2:

 

 

 

1.    Brandon Matus (13) 

2.    Jack Sodeman Jr. (23Jr)

3.     Brandon Spithaler (22)

4.     Michael Bauer (46)

5.     Carl Bowser (11)

6.     Dan Kuriger (08)

7.     Leyton Wagner (38)

8.     Kip Edwards (Kiley 4K)

 

 

 

ULMS Heat #1: 6 to A-Main)

 

 

 

1.     Jared Miley (10)

2.     Gary Lyle (10)

3.     Logan Zarin (1Z)

4.     Ken Schaltenbrand (29)

5.     John Weaver (w#)

6.     Jason Knowles (4)

7.     Levi Spinneweber (10X)

8.     A. J. Campbell (94) DNF

9.     Tyler Hershey (74) DNS; slated to start 2nd

 

 

 

ULMS Heat #2:

 

 

 

1.     Michael Norris (02)

2.     Deshawn Gingerich (0)

3.     Khole Wanzer (01) from 7th

4.     Ryan Montgomery (4S)

5.     Kenny Schaffer (13x)

6.     Kelvin Kohan (15*)

7.     Eric Andrus (54)

8.     Levi Yetter (9) DNF

9.     Shawn Schaltenbrand (26) DNS

 

 

 

ULMS Heat #3:

 

 

 

1.     Alex Ferree (1C)

2.     Tyler Dietz (77)

3.     Clay Ruffo (14R)

4.     Eric Hamilton Jr. (23)

5.     Chris Schneider (55)

6.     Mike Miller (81)

7.     Brandon Wearing (B1)

8.     Colin Burke (41)

9.     Andrew Wylie (84) DNS

 

 

 

BRP Modified Heat #1: (6 to A-Main; Top 4 to Redrraw)

 

 

 

1.     Eric Gabany (18x)

2.     Chad Brachmann (3)

3.     Garrett Krummert (29) from 6th

4.     Jim Rasey (32) from 8th

5.     Rick Regalski (13)

6.     Kyle Fink (189)

7.     Kevin Long (22)

8.     Shawn Kozar (3K)

9.     Shawn Fleeger (88)

10.   Steve Slater (35) DNF

 

 

 

BRP Modified Heat #2:

 

 

 

1.     J. R. Mc Ginley (18M)

2.     Rex King (65)

3.     Travis Shingledecker (37)

4.     Rex King Jr. (165) 

5.     Steve Barr (25B) from 9th

6.     Brandon Michaud (32)

7.     Ryan Riffe (1x)

8.     Rodney Beltz (64)

9.     Dave Reges (27R)

 

 

 

BRP Modified Heat #3:

 

 

 

1.     Jeremiah Shingledecker (37MD) from 5th

2.     Dave Murdick (32R)

3.     Brad Rapp (11R) from 7th

4.     Matt Farnham (7) from 8th

5.     John Mollick (4J)

6.     Mark Frankhouser (03)

7.     Colton Walters (18)

8.     Greg Martin (4M)

9.     Ray Bliss (27Z)

 

 

 

Penn Ohio Pro Stock Heat #1: (6 to A-Main; Top 3 to Redrraw)

 

 

 

1.     Daryl Charlier (114) from 4th

2.     Todd Weldon (45)

3.     Brett Hutira (4) from 7th

4.     Tyler Wyant (24)

5.     Jeff Broniszewski (08)

6.     Brian Huchko (60)

7.     Joey Zambotti (948)

8.     Joey Anderson (71)

9.     Josh Blum (39B)

 

 

 

Penn Ohio Pro Stock Heat #2:

 

 

 

1.     Andrew Gordon (25)

2.     Chris Schcneider (55) from 7th

3.     Coleton Longwell (7)

4.     Jason Fosnaught (McDonald 25)

5.     Larry Kugel (0)

6.     Mike Miller (810

7.     Dale Tuche (310)

8.     Doug Iorio II (28)

 

 

 

Penn Ohio Pro Stock Heat #2:

 

 

 

1.     Tim Bish (T6)

2.     Bobby Woodling (7W)

3.     Rob Shook (Fosnaught 20J)

4.     Jason Johns (31)

5.     Nick Kocuba (10)

6.     Jake Dietz (27)

7.     Trevor Herr (22)

8.     Dennis Collins (57C)

 

 

 

 

RUSH Late Model Heat #1: (6 to A-Main)

 

 

 

1.     Bryce Davis (94)

2.     Kyle Hardy (99)

3.     Ryan Frazee (11F)

4.     Daryl Charlier (114)

5.     Jim Rasey (21J)

6.     Zachary Kane (10)

7.     Tony Kelley (2T)

8.     R. J. Dallape (75)

9.     Denny Nakutis (3N)

 

 

 

RUSH Late Model Heat #2:

 

 

 

1.     Michael Norris (51)

2.     Michael Duritsky Jr. (90J)

3.     Braeden Dillinger (58)

4.     Zach Morrow (60)

5.     Brian Knowles (7)

6.     Clayton Tarabori (5x)

7.     Khole Wanzer (01)

8.     Andy Spooner (85)

9.     D. J. Nakutis (31N) DNS

 

 

 

RUSH Late Model Heat #3:

 

 

 

1.     Jeremy Wonderling (3J)

2.     Joe Martin (10S)

3.     Will Thomas (9)

4.     Kurt Stebbins (26)

5.     Jake Gunn (14G)

6.     Zach Gunn (17G)

7.     Chuck Recker (6R)

8.     Jacob Peterson (112)

 

 

 

 

RUSH Sprint Heat #1: 

 

 

 

1.     Nolan Groves (25)

2.     John Mollick (14) from 5th

3.     Gale Ruth Jr. (24) from 6th

4.     Blaze Myers (43Jr0

5.     Tyler Newhart (57N)

6.     Brandon Shughart (29)

7.     Jordan Hamilton (35)

8.     Amelia Clay (16C)

 

 

 

RUSH Sprint Heat #2: 

 

 

 

1.     Chad Ruhlman (68) from 6th

2.     Rod George (41) from 7th

3.     Jeff Metsger (20)

4.     Brian Ruhlman (49)

5.     A. J. Mac Quarrie (69x)

6.     Brian Hartzell (69)

7.     Ricky Tucker Jr. (1T)

 

 

305 Sprint Heat:

 

 

 

1.     Jarrett Rosencrance (25)

2.     Steve Kenawell Jr. (17K) from 8th

3.     Greg Dobrosky (88)

4.     Jim Morris (16)

5.     Kyle Colwell (80Jr)

6.     Michael Miller (00) DNF

7.     Shamus O'Donnell (154) DNF

8.     Andy Cavanaugh (x7) DNF

9.     Jacob Gomolka (4J) DNF

10.   Nevan O'Donnell (347) DNS

 

 

 

RUSH Sportsman Modified Heat #1: (All qualify; Top 3 to Redraw)

 

 

 

1.     Chas Wolbert (c3)

2.     Tony Tatgenhorst (63T)

3.     Dave Price (111)

4.     Jeff Schaffer Jr. (14)

5.     Jessica Kriegisch (63)

6.     Jacob Jordan (28J)

7.     Josh Ehrenberg (571)

8.     Mike Smith (0)

 

 

 

RUSH Sportsman Modified Heat #2:

 

 

 

1.     Rob Kristyak (00)

2.     Garrett Krummert (10S) from 8th

3.     Ayden Cipriano (5C)

4.     Joe Gibson (119)

5.     Chelsie Kriegisch (10)

6.     J. C. Boyer (12)

7.     Greg Porter (25)

8.     Kole Holden (2)

 

 

 

UMP Modified Heat #1: (All transfer: Top 3 to Redraw)

 

 

1.     Brian Ruhlman (49)

2.     Ty Rhoades (12R)

3.     Vinnie Depizzo (1)

4.     Jason Fosnaught (J19)

5.     Jordan Simmons (13)

6.     Travis Creech (75)

7.     Dustin De Mattia (77D) DNF

 

 

 

UMP Modified Heat #2:

 

 

 

1.     Carl Mc Kinney (6M)

2.     Troy Johnson (2J) 

3.     Doug Carson (22)

4.     Ed Vogel (83) from 8th

5.     Mark Bell (122)

6.     Joel Lanphere (41)

7.     Alex Siekkinen (20)

8.     Peyton Dalton (72) DNF

 

 

 

Mini Stock Heat #1:

 

 

 

1.     Bill Hassenplug (Wild5)

2.     April Tennant (2B)

3.     Colton Mc Naney (51)

4.     Chris Shipe (22S)

5.     Dave Siebert Jr. (CO4)

6.     David Smail (81S)

7.     Brad Gamble (86)

8.     Jordan Reges (16R)

9.     Matt Knight (71) DNF

10.   Mike Strouse (18) DNF

 

 

 

Mini Stock Heat #2:

 

 

 

1.     Bill Tennant (2)

2.     Josh Frantz (114) from 10th

3.     Matt Kiesel (3K)

4.     Jay Swager (13J) from 7th

5.     Cole Miller (00)

6.     Thomas Warren (22)

7.     Matt Miller (66M)

8.     Summer Pitts (64)

9.     Jake Mc Elravy (56M)

10.   Alexander Claypoole (C4)

 

 

 

Mini Stock Heat #3:

 

 

 

1.     Adam Pletcher (5K) from 4th

2.     Joe Campbell (40C) from 7th

3.     Zach Frantz (36F) from 10th

4.     Craig Rudolph (5R)

5.     Chris Knight (78)

6.     Kasey Markham (21K)

7.     Tyler Ellenberger (77)

8.     Quinten Beeman (98) DNF

9.     Brad Vargovich (19H) DNF

10.   Joe Huffman (713) DNF




#451180 Hudson O'Neal Win the Pittsburger Before a Big Crowd: 10-2-21

Posted by flash49 on 07 October 2021 - 12:07 PM

If the track were one-lane on the bottom or terribly dusty there would have been 50 posts condemning everything about the place.  But when they put on a great show, very few want to give credit or acknowledge that fact.




#451158 Hudson O'Neal Win the Pittsburger Before a Big Crowd: 10-2-21

Posted by flash49 on 04 October 2021 - 11:34 AM

There was a nice hole in Turn3! I was there I saw it.

 

Why not focus on the positive, was a very good race, track was supremely racy, not too dusty.  Most of the fans near me seemed to like the program pretty well.  There's no pleasing some of you folks.




#451132 Hudson O'Neal Win the Pittsburger Before a Big Crowd: 10-2-21

Posted by flash49 on 02 October 2021 - 11:20 PM

Hudson O'Neal (71) from his 17th starting spot (he had to run a B-Main), took the lead from race-long leader Earl Pearson Jr. (46) on lap 93, and went on to a comfortable win.  There were Thirty-four (34) Super Late Models and Thirty-two (32) RUSH Late Models in the pits tonights.  Track was in great shape, not too dusty, multiple racing grooves, and just a very racy surface.  Fast qualifier was Tim Mc Creadie (39), stopping the clock at 18.324 seconds.  Results as follows:

 

 

 

 

LOLMS Pittsburgh 100 A-Main: $20K to win/100 laps

 

 

 

1.     Hudson O'Neal (71) from 17th; won by 2.334 seconds; led laps 93-100

2.     Earl Pearson Jr. (46) led laps 1-92; watching him dice through lapped traffic before the fuel stop was amazing

3.     Tim Mc Creadie (39)

4.     Spencer Hughes (11) from 13th

5.     Shane Clanton (25) from 12th

6.     Tyler Erb (1)

7.     Devin Moran (9)

8.     Jonathan Davenport (49) 

9.     Jimmy Owens (20)

10.   Kyle Bronson (40B)

11.   Chris Ferguson (22)

12.   Ricky Thornton Jr. (20RT)

13.   Stormy Scott (2S)

14.   Josh Richards (14) DNF

15.   Jacob Hawkins (37) DNF

16.   Kyle Lukon (23) DNF

17.   Jared Miley (10) DNF

18.   Matt Cosner (66C) DNF

19.   Logan Zarin (1Z) DNF

20.   Mason Zeigler (25Z) DNF

21.   Gregg Satterlee (22) DNF

22.   Alex Ferree (1C) DNF

23.   Trever Feathers (20) DNF

24.   Michael Norris (02) DNF

 

 

 

RUSH Late Model Bill Hendren Memorial Night #2 A-Main: $3,200 to win/30 laps

 

 

 

1.     Michael Norris (51) from the pole; won by 2.402 seconds; led laps 11-30

2.     Kyle Hardy (99)

3.     Joe Martin (10S)

4.     Colton Flinner (5x) from 13th

5.     Daryl Charlier (114)

6.     Logan Zarin (1Z) from 9th

7.     Levi Crowl (5) from 18th

8.     Michael Duritsky Jr. (90J)

9.     Jake Gunn (14G) from 12th

10.   Garrett Paugh (03)

11.   Tony Musolino (Dobnak 42)

12.   Bud Watson (225) from 21st

13.   Ray Love Jr. (08) from 20th

14.   Zach Gunn (17G) from 23rd

15.   Tom Klein (77)

16.   Tom Duratz (55)

17.   Ryan Frazee (11F)

18.   Bill Kessler (09)

19.   Kassidy Kamicker (72B)

20.   Zach Kane (10) DNF

21.   Dan Lepro (2L) DNF

22.   Kyle Lukon (184) DNF; led laps 1-10

23.   Cole Petrelle (84) DNF

24.   Eddie Carrier Jr. (Lukon 184x) DNF

 

 

 

LOLMS Heat #1: (4 to A-Main)

 

 

 

1.     Tim Mc Creadie (39)

2.     Michael Norris (02)

3.     Jacob Hawkins (37)

4.     Spencer Hughes (11) from 6th

5.     Hudson O'Neal (71)

6.     Josh Richards (14)

7.     Kyle Lukon (23)

8.     Gary Stuhler (4)

9.     Derek Stefanick (65)

 

 

 

LOLMS Heat #2:

 

 

 

1.     Jonathan Davenport (49)

2.     Stormy Scott (2S)

3.     Chris Ferguson (22)

4.     Ricky Thornton Jr. (20RT)

5.     Colton Flinner (48)

6.     Alex Ferree (1C)

7.     Dan Stone (2)

8.     Clinton Hersh (16)

 

 

 

LOLMS Heat #3:

 

 

 

1.     Earl Pearson Jr. (46)

2.     Jimmy Owens (20) from 4th

3.     Gregg Satterlee (22)

4.     Kyle Bronson (40B)

5.     Mason Zeigler (25Z)

6.     Logan Zarin (1Z)

7.     Jon Hodgkiss (69)

8.     Tommy Beck (91)

9.     Reid Millard (14)

 

 

 

LOLMS Heat #4:

 

 

 

1.     Tyler Erb (1)

2.     Devin Moran (9)

3.     Shane Clanton (25)

4.     Jared Miley (10)

5.     Trever Feathers (20)

6.     Matt Cosner (66C)

7.     Kyle Lee (2T)

8.     Chuck Kimble (55)

 

 

 

LOLMS Last Chance B-Main #1: (3 to A-Main)

 

 

 

1.     Hudson O'Neal (71)

2.     Alex Ferree (1C)

3.     Kyle Lukon (23)

4.     Clinton Hersh (16)

5.     Dan Stone (2) DNF

6.     Josh Richards (14) DNF; PROVISIONAL

7.     Gary Stuhler (4) DNF

8.     Colton Flinner (48) DNF

 

 

 

LOLMS Last Chance B-Main #2: (3 to A-Main)

 

 

 

1.     Mason Zeigler (25Z)

2.     Logan Zarin (1Z)

3.     Trever Feathers (20)

4.     Kyle Lee (2T)

5.     Matt Cosner (66C) PROVISIONAL

6.     Tommy Beck (91)

7.     Chuck Kimble (55)

8.     Reid Millard (14)

9.     Jon Hodgkiss (29) DNF

 

 

 

RUSH Late Model Heat #1: (5 to A-Main)

 

 

 

1.     Joe Martin (10S)

2.     Michael Duritsky Jr. (90J)

3.     Logan Zarin (1Z)

4.     Colton Flinner (5x)

5.     Zach Kane (10)

6.     Phillip Bubeck (2)

7.     Dan Lepro (2L)

8.     Nick Love (38)

 

 

 

RUSH Late Model Heat #2:

 

 

 

1.     Kyle Lukon (184)

2.     Kyle Hardy (99)

3.     Eddie Carrier Jr. (184x)

4.     Cole Petrelle (84)

5.     Levi Crowl (5)

6.     Zach Gunn (17G)

7.     Bud Watson (225)

8.     Dave Goble (20G)

 

 

 

RUSH Late Model Heat #3:

 

 

 

1.     Daryl Charlier (114)

2.     Garrett Paugh (03)

3.     Ryan Frazee (11F)

4.     Tom Duratz (55)

5.     Tom Klein (77)

6.     Jeremy Wonderling (3J) DNF

7.     Zach Morrow (60) DNS

8.     Tim Shaffer (45) DNS

 

 

 

RUSH Late Model Heat #4:

 

 

 

1.     Michael Norris (51)

2.     Tony Musolino (Dobnak 42)

3.     Jake Gunn (14G)

4.     Bill Kessler (09)

5.     Ray Love Jr. (08)

6.     Kassidy Kamicker (72B)

7.     Grant Garrison (1G) DNF

8.     Andrew Squatriglia (115) DNS

 

 

 

RUSH Late Model Dash: 

 

 

 

1.     Michael Norris (51)

2.     Kyle Lukon (184) from 3rd

3.     Kyle Hardy (99) from 5th

4.     Joe Martin (10S) from 6th

5.     Daryl Charlier (114)

6.     Tony Musolino (Dobnak 42)

7.     Michael Duritsky Jr. (90J)

8.     Garrett Paugh (03)

 

 

 

RUSH Late Model Last Chance B-Main: (4 to A-Main)

 

 

 

1.     Bud Watson (225)

2.     Dan Lepro (2L)

3.     Zach Gunn (17G)

4.     Kassidy Kamicker (72B)

5.     Phillip Bubeck (2) DNF

6.     Nick Love (38) DNF

7.     Jeremy Wonderliing (3J) DNS

8.     Grant Garrison (1G) DNS

9.     Zach Morrow (60) DNS

10.   Tim Shaffer (45) DNS

11.   Dave Goble (20G) DNS

12.   Andrew Squatriglia (115) DNS

 

 

 

RUSH Late Models Non-Qualifiers Race: $500 to win/6 laps

 

 

 

1.     Phillip Bubeck (2)

2.     Dave Goble (20G)

3.     Nick Love (38) DNS

4.     Jeremy Wonderling (3J) DNS

5.     Zach Morrow (60) DNS

6.     Tim Shaffer (45) DNS

7.     Grant Garrison (1G) DNS

8.     Andrew Squatriglia (115) DNS




#451113 LOLMS Tonight at Raceway 7 for $12K to Win: 10-1-21

Posted by flash49 on 01 October 2021 - 04:28 PM

The Lucas Oil Late Model Series is coming to Ohio's Raceway 7 this evening for the Great Lakes 50, paying $12K to win.  There are Twenty-seven (27) Super Late Models in the pits.   Fast qualifier was Tim Mc Creadie at 16.897 seconds. Results as follows:

 

 

 

 

LOLMS Great Lakes 50 A-Main: $12K to win/50 laps

 

 

 

1.     Tim Mc Creadie (39) from the pole; won by 1.809 seconds; led laps 1-3, 39 & 42-40

2.     Josh Richards (14) from 6th

3.     Earl Pearson Jr. (46)

4.     Kyle Bronson (40B) from 12th

5.     Jimmy Owens (20) from 23rd

6.     Matt Lux (111) from 16th

7.     Jonathan Davenport (49)

8.     Tyler Erb (1)

9.     Jared Miley (10)

10.   Hudson O'Neal (71) from 20th

11.   Spencer Hughes (11)

12.   Matt Cosner (66C)

13.   Ricky Thornton Jr. (20RT)

14.   Ryan Markham (5M0

15.   Dan Stone (2)

16.   Stormy Scott (2S)

17.   Charles Powell Jr. (94)

18.   Bump Hedman (B22)

19.   Shane Clanton (25) DNF; led laps 4-38 & 40-41; got flat tire while leading

20.   Gregg Satterlee (22) DNF

21.   Chub Frank (1*) DNF

22.   Dave Hess Jr. (44) DNF

23.   Darrell Bossard (22B) DNF

24.   Casey Noonan (1) DNF

 

 

 

LOLMS Heat #1: (6 to A-Main;2 to Redraw)

 

 

 

1.     Tim Mc Creadie (39)

2.     Gregg Satterlee (22)

3.     Jonathan Davenport (49)

4.     Ricky Thornton Jr. (20RT)

5.     Matt Cosner (66C)

6.     Matt Lux (111)

7.     Stormy Scott (2S)

8.     Hudson O'Neal (71)

9.     Casey Noonan (1)

 

 

 

LOLMS Heat #2:

 

 

 

1.     Shane Clanton (25)

2.     Earl Pearson Jr. (46)

3.     Jared Miley (10)

4.     Spencer Hughes (11)

5.     Dave Hess Jr. (44)

6.     Dan Stone (2)

7.     Darrell Bossard (22B)

8.     Khole Wanzer (01)

9.     Mason Zeigler (25Z) DNS

 

 

 

LOLMS Heat #3:

 

 

 

1.     Tyler Erb (1) from 3rd

2.     Josh Richards (14) from 5th

3.     Chub Frank (1*)

4.     Kyle Bronson (40B)

5.     Ryan Markham (5M)

6.     Charles Powell Jr. (94)

7.     Bump Hedman (B22)

8.     Jimmy Owens (20) DNF

9.     Breyton Santee (9) DNF

 

 

 

LOLMS Last Chance B-Main: (4 to A-Main)

 

 

 

1.     Stormy Scott (2S)

2.     Hudson O'Neal (71) from 4th

3.     Darrell Bossard (22B)

4.     Bump Hedman (B22)

5.     Khole Wanzer (01)

6.     Casey Noonan (1) PROVISIONAL

7.     Breyton Santee (9)

8.     Jimmy Owens (20) DNS; PROVISIOAL




#451068 Pittsburgher admission prices

Posted by flash49 on 27 September 2021 - 07:58 PM

The prices are pretty outrageous, however, I will still be going, but I have several friends who will not pony up the $50 for the Saturday night show, and these folks are REAL race fans.  




#451004 Michaels Mercer Raceway Results: 9-18-21

Posted by flash49 on 20 September 2021 - 10:15 PM

Results as follows:

 

 

 

 

410 Sprint Ralph Quarterson Memorial A-Main: $3,300 to win/33 laps

 

 

 

1.     Sye Lynch (42) from 4th

2.     Adam Kekich (5K) from 6th

3.     Dan Kuriger (08) 

4.     Jack Sodeman Jr. (23Jr)

5.     Cody Bova (20B) from 10th

6.     Bob Felmlee 96) from 9th

7.     Ken Rossey (66)

8.     Leyton Wagner (38) from 13th

9.     Joe Adorjan (2)

10.   Matt Sherlock (55*)

11.   Josh Baughman (17) DNF

12.   Brandon Spithaler (22) DNF

13.   Logan Mc Candless (29) DNF

14.   Chase Metheney (31C) DNF

15.   Jeremy Kornbau (27K) DNF

16.   Rod Jones (32) DNF

17.   Michael Lurz Jr. (86) DNF

18.   Daniel Burkhart (20) DNF

19.   Kyle Colwell (80Jr) DNF

 

 

 

BRP Modified Tour Ralph Quarterson Memorial A-Main: $3,300 to win/33 laps

 

 

 

1.     Rex King (65)

2.     Ryan Susice (38)

3.     Rex King Jr. (165)

4.     Chad Brachmann (3)

5.     Kyle Fink (66F)

6.     Rick Regalski (13)

7.     Tony Pangrazio (41)

8.     Dave Murdick (61)

9.     Ryan Riffe (1X)

10.   Shawn Fleeger (88)

11.   Scott Kay (55)

12.   Rodney Beltz (64)

13.   Brad Rapp (11R) DNF

14.   J. R. Mc Ginley (18M) DNF

15.   Colton Walters (18) DNF

16.   Steve Barr (25B) DNF

17.   Mike Dougherty (18Jr) DNF

18.   Steve Slater (35) DNF

19.   Mark Frankhouser (03) DNF

20.   Shawn Kozar (3K) DNF

21.   Eric Gabany (18X) DNF

22.   John Venuto (817) DNS

 

 

 

305 Sprint A-Main: 20 laps

 

 

 

1.     Jarrett Rosencrance (25) from 2nd

2.     Logan Mc Candless (29)

3.     Jim Morris (16) from 6th

4.     Jacob Gomola (4J)

5.     Tommy Jasen (12G)

6.     Steve Cousins (56)

7.     Vivian Jones (20M)

8.     Roman Jones (82M) from 11th

9.     Kyle Colwell (80Jr)

10.   Walt Tutak Jr. (4B)

11.   Greg Dobrosky (88) DNF

12.   Jeremy Kornbau (27K) DNF

13.   Shamus O'Donnell (154) DNF

14.   J. R. Jameson (97) DNF

 

 

 

Limited Crate Sportsman Modified A-Main: 20 laps

 

 

 

1.     Brian Schaffer (41) from 8th

2.     Frank Guidace (1G) from 5th

3.     Michael Kristyak (404)

4.     Jolene Smith (25)

5.     Gage Priester (71)

6.     Dalton Gabriel (33G)

7.     Don Cornelius (113)

8.     Bill Adams (717)

9.     Caden Petry (7P)

10.   Jeff Schaffer Jr. (14)

11.   Nathaniel Bale (01)

12.   Chas Wolbert (C3)

13.   J. C. Boyer (12) DQ

 

 

 

4 Cylinder Sport Compact A-Main: 15 laps

 

 

 

1.     Carl Ealy (0) from 5th

2.     Randy Ealy (0R) from 7th

3.     William Aley (9)

4.     Andy Thompson (5) from 8th

5.     John Mc Craken (64M)

6.     Chris Shipe (22S)

7.     Brianna Parker (33) from 10th

8.     Adam Aley (999)

9.     Summer Pitts (64)

10.   Ben Aley (029)

11.   Leonard Baker Jr. (SOB)

12.   Joe Campbell (40C) DNS

13.   Alex Claypoole (C4) DNS

14.   Jordan Reges (16R) DNS

15.   Mike Shannon (68) DNS




#450976 PPMS Results: 9-18-21

Posted by flash49 on 18 September 2021 - 11:13 PM

Results as follows:

 

 

 

 

RUSH Late Model A-Main: 20 laps

 

 

 

1.     Garrett Paugh (03) won by .997 seconds

2.     Joe Martin (10S)

3.     Daryl Charlier (114)

4.     Phillip Bubeck (2)

5.     Tim Shaffer (45)

6.     Kassidy Kamicker (72B)

7.     Cole Petrelle (84)

8.     Zach Crawford (C4)

9.     Tom Duratz (55D)

10.   Dave Goble (20G)

11.   Christian Schneider (M5) DNF

12.   Nico Dabecco (42) DNF

 

 

 

Pro Stock A-Main: 15 laps

 

 

 

1.     Nick Kocuba (10) won by .257 seconds

2.     Brian Huchko (60H)

3.     Noah Brunell (18)

4.     Jordan Perkins (13J)
5.     Jackson Billyk (5)
6.     Jacob Billyk (4)

7.     Jacob Billyk (4Jr)

8.     Tanya Charlier (21)

 

 

 

Hobby Stock A-Main: 15 laps

 

 

 

1.     Cody Koteles (1K) won by .008 seconds

2.     Matt Benard (15)

3.     Frank Magill (05)

4.     Chloie Jones (76)

5.     Gary Koteles (64K)

6.     Kayla Mc Manus (00K)

7.     Jon Koteles (2K)

8.     Devan Jones (Tokarsky 26T)

9.     Tony Magill (5)

10.   Ben Anton (64)

11.   Perry Rummell (94P)

12.   Ed Wiser (OU2)

13.   Marc Corio (14)

14.   Rick Ours (70) DNF

15.   Cameron Hollister (121) DNF

 

 

 

RUSH Sportsman Modified A-Main: 15 laps

 

 

 

1.     Chas Wolbert (C3) won by 1.796 seconds

2.     Justin Shea (14S)

3.     Chelsie Kriegisch (10)

4.     Tony Tatgenhorst (63T) DNF

5.     Jacob Jordan (28J) DNF

6.     Cole Edwards (29) DNF

7.     J. C. Boyer (12) DNF

8.     Jordan Ehrenberg (JD57) DNF

9.     Greg Porter (25) DNF

 

 

 

RUSH Sprint A-Main: 15 laps

 

 

 

1.     Blaze Myers (43Jr) won by 1.988 seconds

2.     Gale Ruth Jr. (24)

3.     Chad Ruhlman (68)

4.     Jarrod Larson (47)

5.     Zach Morrow (9J)

6.     Tyler Newhart (57N)

7.     John Mollick (14)
8.     Nolan Groves (25)

9.     Brian Cressley (62)

10.   Jordan Hamilton (35)

11.   Ricky Tucker Jr. (1T)

12.   Brandon Shughart (29)

.

 

 

4 Cylinder A-Main:

 

 

 

1.     Bill Tennant (2)

2.     April Tennant (2T)

3.     Hemi Kineston (05)

4.     Kyle Janas (81)

5.     Eric Reynolds (53)

6.     Lucas Weaver (11W)

 

 

 

Young Gun A-Main:

 

 

 

1.     Travis Clark (05T)

2.     Logan Koteles (5K)

3.     Emmie Laboon (14)

4.     Cameron Hollister (44)

5.     Gavin Kokolis (91)

6.     Sadie Snatchko (56)

7.     Kiersten Chernik (5X) DNS




#450964 Championship Night at Lernerville: 9-17-21

Posted by flash49 on 18 September 2021 - 01:44 PM

I love intelligent, factual, polite discussion on matters such as this.  I find this board is more capable of that than that damn social media.  Being sent to the tail should include some show of intent.  I don't know how any official can judge intent in this situation.  They should have left it alone,  but it is what it is.  to many knowledgable people saw it differently.  Shame really is a lot of people left before this race.  What a great night of racing !!!!   every class!!   Some might have missed it,  kind of announced it late in the interview, Cory McPherson is cutting back his racing schedule next year.  gonna miss the 7 time CHAMP.  !!  Colton Flinner commented about no time for changing a flat.  If they let him,  Bachman may not win his first.  I don't like giving laps for this.  what do others think??

 

On big races with big purses and additional laps, giving time for flat tires is fine.  For regular evening shows, we'd be there all night if that were the case.  I sympathize with a driver getting a flat tire, but that's just a part of racing, same as a blown engine, etc.  




#450937 A.j. Flick

Posted by flash49 on 15 September 2021 - 02:15 PM

All I know is he gets on social media and starts blaming other drivers for being in his way his his way. I guess he forgot he was one of those drivers at the beginning of his Sprint car career.

 

Almost every driver who has a Facebook or Twitter page does the same thing, why single  A. J. out?




#450850 Labor Classic This Afternoon at Port Royal Speedway: 9-6-21

Posted by flash49 on 06 September 2021 - 03:36 PM

Port Royal is hosting the Labor Day Classic this afternoon, with a 25-lap A-Main paying $6K to win.  There are Thirty-nine (39) 410 Sprint Cars in the pits.  Results as follows:

 

 

 

 

410 Sprint Labor Day Classic A-Main: $6k to win/25 laps

 

 

 

1.     Danny Dietrich (48) from 7th; won by 2.980 seconds; led lap 6-25

2.     Aaron Reutzel (8) from 10th

3.     Hunter Schuerenberg (55) led laps 1-5

4.     Gerard Mc Intyre (33) from 19th

5.     Jeff Halligan (45) from 12th

6.     Zach Newlin (Pryde 29) from 23rd

7.     Spencer Bayston (11) from 18th

8.     Jared Esh (98) from 22nd

9.     T. J. Stutts (11) from 17th

10.   Mike Wagner (55) from 21st

11.   Logan Wagner (1)

12.   Jason Shultz (35)

13.   Tyler Reeser (35)

14.   Justin Peck (13)

15.   Mike Walter Jr. (33W) DNF

16,   Dylan Cisney (5) DNF

17.   Justin Whittall (67) DNF

18.   Doug Hammaker (4R) DNF

19.   Anthony Macri (39M) DNF

20.   Landon Myers (19M) DNF

21.   Brian Brown (21) DNF

22.   Brent Marks (19) DNF

23.   Tyler Walton (14T) DNF

24.   Ryan Smith (6) DNF

25.   Devon Borden (27) DNF

26.   Skylar Gee (07) DNF

   

 

 

 

 

410 Sprint Heat #1: (4 to A-Main;Top 2 to Redraw)

 

 

 

1.     Justin Peck (13)

2.     Brian Brown (21) from 4th

3.     Justin Whittall (67)

4.     Skylar Gee (07)

5.     Jared Esh (98)

6.     Dylan Norris (44)

7.     Richard Cisney (22)

8.     Cory Thornton (2C) DNS

 

 

 

410 Sprint Heat #2:

 

 

 

1.     Danny Dietrich (48)

2.     Logan Wagner (1)

3.     Jeff Halligan (45)

4.     T. J. Stutts (11)

5.     Zach Newlin (Pryde 29)

6.     Lynton Jeffrey (0)

7.     Chase Dietz (39)

8.     Tyler Reeser (35)

 

 

 

410 Sprint Heat #3:

 

 

 

1.     Brent Marks (19)

2.     Aaron Reutzel (8)

3.     Anthony Macri (39M)

4.     Spencer Bayston (11)

5.     Mike Wagner (55)

6.     Curt Stroup (19)

7.     Jason Shultz (35)

8.     Dustin Baney (24B)

 

 

 

410 Sprint Heat #4:

 

 

1.     Mike Walter II (33W)

2.     Ryan Smith (6) from 4th

3.     Devon Borden (27)

4.     Gerard Mc Intyre (33)

5.     Tyler Walton (14T)

6.     Tyler Bear (54)

7.     Zach Hampton (35)

8.     Landon Price (69)

 

 

 

410 Sprint Heat #5:

 

 

 

1.     Doug Hammaker (4R)

2.     Hunter Schuerenberg (55)

3.     Dylan Cisney (5)

4.     Landon Myers (19M)

5.     Kody Lehman (47K)

6.     Tyler Ross (75)

7.     Drew Ritchey (880)

8.     Larry Smith (4) DNS

 

 

 

410 Sprint Last Chance B-Main: (6 to A-Main)

 

 

 

1.     Mike Wagner (55)

2.     Jared Esh (98)

3.     Zach Newlin (Pryde 29)

4.     Jason Shultz (35)

5.     Tyler Walton (14T)

6.     Tyler Reeser (35)

7.     Tyler Ross (75)

8.     Lynton Jeffrey (0)

9.     Curt Stroup (19)

10.   Dylan Norris (44)

11.   Zach Hampton (35)

12.   Tyler Bear (54)

13.   Drew Ritchey (880)

14.   Landon Price (69)

15.   Dustin Baney (24B)

16.   Richard Cisney (22)

17.   Chase Dietz (39)

18.   Kody Lehman (47K)

19.   Cory Thornton (2C) DNS

20.   Larry Smith (4) DNS




#450844 Labor Day Weekend Night #2 at Tri-City Raceway Park: 9-5-21

Posted by flash49 on 05 September 2021 - 03:15 PM

After rain earlier in the day, it looks like Labor Day Weekend Night #2 at Tri-City Raceway Park is a go.  On the schedule tonight at the 410 Sprint Cars, going for $4K to win, the BRP Modifieds for $2K to win, Pro Stocks for $1,500 to win, RUSH Sprints for $600 to win, the 4 Cylinder Mini Stocks for $500 to win, plus the Junior Sprints.  Results as follows:

 

 

 

BRP Modified A-Main: $2K to win/30 laps

 

 

 

1.     Garrett Krummert (29) won by .849 seconds

2.     Ryan Susice (38)

3.     Brad Rapp (11R)

4.     Chad Brachmann (3)

5.     Jeremiah Shingledecker (37MD)

6.     Rex King Jr. (165)

7.     Dave Murdick (61)

8.     Jimmy Holden (28H)

9.     Greg Martin (4)

10.   Mark Frankhouser (03)

11.   Travis Shingledecker (73MD)

12.   Eric Beggs (29*)

13.   Steve Feder (45)

14.   Eric Gabany (18X)

15.   Kyle Fink (66F)

16.   Rick Regalski (13)

17.   Steve Slater (35)

18.   Ryan Riffe (1X)

19.   Shawn Fleeger (88)

20.   Shawn Kozar (3K)

21.   Tom Holden (60) DNF

22.   Rex King (65) DNF

23.   J. R. Mc Ginley (18) DNF

24.   Dillon Barr (15B) DNF

25.   Rodney Beltz (64) DNF

26.   Steve Barr (25B) DNS

27.   Chris Haines (35H) DNS

 

 

 

410 Sprint A-Main: $4K to win/30 laps

 

 

 

1.     Sye Lynch (42) won by 1.200 seconds

2.     Clay Riney (C1)

3.     Brandon Matus (13)

4.     A. J. Flick (2)

5.     Carl Bowser (11)

6.     Bob Felmlee (6)

7.     Dan Kuriger (08)

8.     Michael Bauer (46)

9.     Brent Matus (33)

10.   Chase Metheney (31C)

11.   Logan Mc Candless (29)

12.   Kyle Colwell (80Jr)

13.   George Hobaugh (40)

14.   Shamus O'Donnell (154) 

15.   Nevan O'Donnell (347)

16.   Gale Ruth Sr. (1R)

17.   Michael Lutz Jr. (86) DNF

18.   Jack Sodeman Jr. (23Jr) DNF

 

 

 

 

Pro Stock/Stock Car A-Main: $1,500 to win/20 laps

 

 

 

1.     Tim Bish (11B) won by .312 seconds

2.     Andrew Gordon (925)

3.     Chris Schneider (55)

4.     Bobby Whitling (7W)

5.     Curt Bish Jr. (00)

6.     Jason Johns (31)

7.     Curtis Bish (29)

8.     Jackson Humanic (17)

9.     Tyler Wyant (24)

10.   Chris Withers (21W)

11.   Leigh Wheeler (2W)

12.   Allen Cressley (5B)

13.   Rod Laskey (1R)

14.   Jim Fosnaught (20J)

15.   Brett Mc Donald (25)

16.   Matt Bernard (7B)

17.   Russ Coyne (8C)

18.   Jamie Duncan (67J)

19.   Josh Blum (39B)

20.   Richard Chess Sr. (56C)

21.   Doug Iorio II (28) DNF

22.   Ron Boardman (50) DNF

23.   Hunter Exley Jr. (23HJr) DNF

24.   Joshua Seippel (84S) DNF

 

 

 

RUSH Sprint A-Main: $600 to win/20 laps

 

 

 

1.     Rod George (41) won by 1.234 seconds

2.     Arnie Kent (18)

3.     Nolan Groves (25)
4.     Blaze Myers (43Jr)

5.     John Mollick (14)

6.     Chad Ruhlman (68)
7.     Brian Hartzell (59)

8.     Brian Cressley (62)

9.     Tyler Newhart (57N)

10.   Gale Ruth Jr. (24)

11.   A. J. Mac Quarrie (69X)

12.   Ricky Tucker Jr. (1T)

13.   Jordan Hamilton (35) DNF

 

 

 

4 Cylinder Mini Stock A-Main: $500 to win/15 laps

 

 

 

1.     Phillip King (12) won by 1.605 seconds

2.     Rob Williams (9MM)

3.     Dalton Speer (06)

4.     Justin Bailey (7X)

5.     Levi Maskal (301)

6.     Bodey Mc Clintock (19M)
7.     J. R. Shaner (34)

8.     Adam Aley (999)

9.     Thomas Warren (22W)

10.   Evan Sobieski (23X)

11.   Michael Barr (87)

12.   Matt Urey (501)

13.   Howard Garlick (7Hjr)

14.   Matthew Haskins (61)

15.   Charles Mc Clintock (17M) DNF

16.   Kelly Clark (42) DNF

17.   Chad Greeley (27) DNF

18.   Jesse Armstrong (20A) DNF

19.   Brandon Huffman (34H) DNF

20.   Jacob Wheeler (48) DNF

21.   Diezel Marvin (D20) DNF

22.  Brayden Seippel (84) DNF

23.   Paul Marsh Jr. (58) DNF

24.   John Zeleznik (22Z) DNF

25.   D. J. Macrae (36PK) DNF

 

DNQ

 

26.   James Tasker (S12)

27.   James Buchanan (22)

28.   Matt Daugherty (42o)

 

 

 

Jr. Sprint A-Main: 8 laps

 

 

 

1.     Garrett Davenport (8G) won by 12.423 seconds

2.     Carter Himes (13HO)

3.     Brayden Beatty (4B)

4.     Cameron Miller (9M)

5.     Mason Mc Andrew (14)

6.     Adam Presnar (23)

7.     Colton Guhler (3)

8.     David Coley (4)

9.     Keaton Himes (13H)

10.   Ryan Hollingsworth (10RG)

11.   Jazlyn Boyles 8) DNF

12.   Grady Reinhard (5) DNS




#450843 PPMS Results: 9-4-21

Posted by flash49 on 05 September 2021 - 02:51 PM

$2K to win for 40 laps is pretty sad, and certainly does not justify the added admission price and pit fee.




#450805 Lernerville Speedway Results: 8-3-21

Posted by flash49 on 03 September 2021 - 10:38 PM

Fab Four racing tonight at Lernerville with the Penn Ohio Pro Stocks going 30 laps for $3,500 to win.  There were Thirty-three (33) Penn Ohio Pro Stocks, Sixteen (16) 410 Sprint Cars, Sixteen (16) Super Late Models, and Sixteen (16) Big Block Modifieds.  Another great night of racing, track in very nice shape.  Results as follows:

 

 

 

 

410 Sprint A-Main: 25 laps

 

 

 

1.     Sye Lynch (42) from the the pole; won by 1.967 seconds; led laps 1-12 & 15-25

2.     A. J. Flick (2) from 6th; led laps 13-14

3.     Carl Bowser (11)

4.     Jack Sodeman Jr. (23Jr)

5.     Michael Bauer (46)

6.     Dan Kuriger (08)

7.     David Kalb Jr. (11J)

8.     Darin Gallagher (12)

9.     George Hobaugh (40)

10.   Brandon Matus (13)

11.   Brent Matus (33)

12.   Matt Sherlock (55*)

13.   Bill Kiley (4K)

14.   Steve Bright (13B)

15.   Logan Mc Candless (29) DNS

16.   Jared Mc Farland (25) DNS/took a nasty flip in his heat, was not injured

 

 

 

Super Late Model A-Main: 25 laps

 

 

 

1.     Alex Ferree (1C) from the pole; won by .742 seconds; led all 25 laps/lapped all cars except positions 2-5

2.     Logan Zarin (1Z) from 7th

3.     Colton Flinner (48)

4.     Ken Schaltenbrand (29) from 10th

5.     Gary Lyle (10)

6.     Tommy Beck (91)

7.     Todd Bachman (66)

8.     Levi Yetter (9)

9.     Clayton Kennedy (9)

10.   Brandon Wearing (B1)

11.   Shawn Schaltenbrand (26)

12.   Joshua Powell (11)

13.   Mike Miller (81)

14.   Tyler Dietz (77) DNF

15.   Tony Burke (41) DNF

16.   Kelvin Kohan (15*) DNS

 

 

 

Penn Ohio Pro Stock A-Main: $3,500 to win/30 laps

 

 

 

1.     Andrew Gordon (25) from the pole; won by 4.054 seconds; led all 25 laps/definitely the class of the field tonight

2.     Chase Lambert (22)

3.     Daryl Charlier (114)

4.     Corey Mc Pherson (c33) from 7th

5.     Chris Schneider (55) from 11th

6.     Chris Mc Guire (63)

7.     Joey Zambotti (948)

8.     Tim Bish (11B)

9.     Todd Weldon (45) from 14th

10.   Jason Fosnaught (J19) from 16th

11.   Curt Bish Jr. (00)

12.   Jake Dietz (27) from 17th

13.   Nick Kocuba (10) 

14.   Mike Miller (81)

15.   Larry Kugel (0)

16.   Brett Mc Donald (25)

17.   Joshua Seippel (84S)

18.   Mike Bordt (26)

19.   Zach Gustafson (983)

20.   Jim Challingsworth (44)

21.   Brett Hutira (4) DNF

22.   Bobby Whitling (7W) DNF

23.   Curtis Bish (29) DNF

24.   Jordan Perkins (13J) DNF

 

 

 

Big Block Modified A-Main: 25 laps

 

 

 

1.     Rex King Jr. (165) won by 1.593 seconds

2.     Jeremiah Shingledecker (37MD)

3.     Steve Feder (45)

4.     Brian Swartzlander (83)

5.     Dave Murdick (61)

6.     Garrett Krummert (29)

7.     Colton Walters (18)

8.     Rex King (65)

9.     John Mollick (4J)

10.   Chris Rudolph (32R)

11.   Chelsie Kriegisch (10)

12.   Steve Slater (35)

13.   Kevin Long (22)

14.   Jacob Mc Elravy (56M)

15.   Shawn Fleeger (88) DNF

16.   Rodney Beltz (64) DNS

 

 

 

410 Sprint Heat #1: (5 to Redraw)

 

 

 

1.     Sye Lynch (42) from 4th

2.     A. J. Flick (2) from 6th

3.     Brandon Matus (13)

4.     Dan Kuriger (08)

5.     David Kalb Jr. (11J)

6.     Matt Sherlock (55*)

7.     Bill Kiley (4K)

8.     Jared Mc Farland (250) DNF

 

 

 

410 Sprint Heat #2:

 

 

 

1.     Carl Bowser (11) from 4th

2.     George Hobaugh (40) from 6th

3.     Michael Bauer (46) from 7th

4.     Darin Gallagher (12)

5.     Jack Sodeman Jr. (23Jr) from 8th

6.     Brent Matus (33)

7.     Steve Bright (13B)

8.     Logan Mc Candless (29) DNF

 

 

 

Super Late Model Heat #1: (5 to Redraw)

 

 

 

1.     Tyler Dietz (77)

2.     Ken Schaltenbrand (29)

3.     Colton Flinner (48)

4.     Gary Lyle (10)

5.     Joshua Powell (11)

6.     Mike Miller (81)

7.     Tony Burke (41)

8.     Shawn Schaltenbrand (27)

 

 

 

Super Late Model Heat #2:

 

 

 

1.     Tommy Beck (91)

2.     Alex Ferree (1C)

3.     Logan Zarin (1Z)

4.     Levi Yetter (9)

5.     Todd Bachman (66)

6.     Clayton Kennedy (9)

7.     Brandon Wearing (B1)

8.     Kelvin Kohan (15*) DNF

 

 

 

Penn-Ohio Pro Stock Heat #1: (5 to A-Main;Top 3 to Redraw)

 

 

 

1.     Corey Mc Pherson (c33)

2.     Curtis Bish (29)

3.     Joey Zambotti (948)

4.     Nick Kocuba (10) from 7th

5.     Jake Dietz (27)

6.     Larry Kugel (0)

7.     Mike Bordt (26)

8.     Tony Iarrapino (54E)

9.     Theo Baumgardner (99T)

 

 

 

Penn-Ohio Pro Stock Heat #2:

 

 

 

1.     Chris Mc Guire (63)

2.     Tim Bish (11B)

3.     Curt Bish Jr. (00) from 5th

4.     Todd Weldon (45)
5.     Joshua Seippel (84S)

6.     Zach Gustafson (983)

7.     Jamie Duncan (67J)

8.     Josh Blum (39) DNF

 

 

 

Penn-Ohio Pro Stock Heat #3:

 

 

 

1.     Andrew Gordon (25)

2.     Daryl Charlier (114) from 4th

3.     Chris Schneider (33)

4.     Brett Mc Donald (25)
5.     Jordan Perkins (13J)
6.     Mike Miller (81)

7.     Joel Johns (31)

8.     Dale Tuche (310)

 

 

 

Penn-Ohio Pro Stock Heat #4:

 

 

 

1.     Bobby Whitling (7W)

2.     Chase Lambert (22)

3.     Brett Hutira (4)

4.     Jason Fosnaught (J19)

5.     Jim Challingsworth (44) from 8th

6.     Trevor Mc Cann (12M)

7.     Matt Bernard (7B)

8.     Bob Rosman (48R)

 

 

 

Penn-Ohio Pro Stock Last Chance B-Main: (4 to A-Main)

 

 

 

1.     Larry Kugel (0)

2.     Zach Gustafson (983)

3.     Mike Miller (81)

4.     Mike Bordt (26)

5.     Joel Johns (31)

6.     Jamie Duncan (6u7J)

7.     Dale Tuche (310)

8.     Matt Bernard (7B)

9.     Tony Iarrapino (54E)

10.   Trevor Mc Cann (12M)

11.   Bob Rosman (48R)

12.   Josh Blum (39) DNS

13.   Theo Baumgardner (99T) DNS

 

 

 

Big Block Modified Heat #1: (5 to Redraw)

 

 

 

1.     Brian Swartzlander (83)

2.     Jeremiah Shingledecker (37MD) from 4th

3.     Colton Walters (18)

4.     Steve Feder (45) from 6th

5.     Chelsie Kriegisch (10)
6.     Kevin Long (22)

7.     Rodney Beltz (64) DNF

8.     Shawn Fleeger (88) DNF

 

 

 

 

Big Block Modified Heat #2:

 

 

 

1.     Dave Murdick (61)

2.     Rex King Jr. (165)

3.     Garrett Krummert (29) from 6th

4.     John Mollick (4J)

5.     Chris Rudolph (32R)

6.     Steve Slater (35)

7.     Rex King (65)

8.     Jacob Mc Elravy (56M) DNF